++Sitene Ekle
online sınav Bakan Şimşek: "Geçiş Döneminde Çapraz Kontrolleri Çok İyi Bir Şekilde Yapmalıyız"(KEÖS )

Bakan Şimşek: "Geçiş Döneminde Çapraz Kontrolleri Çok İyi Bir Şekilde Yapmalıyız"(KEÖS )

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kamu Elektronik Ödeme Sistemi`nin taşrada, illerde uygulanmasında en üst yetkilinin defterdarlar olduğunu belirterek, sistemde hata paylarını azaltacak birçok unsur olduğunu vurguladı. Bakan Şimşek, "Bu işi bizim hakikaten önemsememiz lazım. Hele bu geçiş döneminde çapraz kontrolleri çok iyi bir şekilde yapmamız lazım. Kamunun bu hizmetinde kaliteyi artırmamız lazım" dedi. 

 - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kamu Elektronik Ödeme Sistemi`nin taşrada, illerde uygulanmasında en üst yetkilinin defterdarlar olduğunu belirterek, sistemde hata paylarını azaltacak birçok unsur olduğunu belirtti. Bakan Şimşek defterdarlara seslenerek, "Bu işi bizim hakikaten önemsememiz lazım. Hele bu geçiş döneminde bu çapraz kontrolleri çok iyi bir şekilde yapmamız lazım. Kamunun bu hizmetinde kaliteyi artırmamız lazım" dedi.  Kamu Elektronik Ödeme Sistemi (KEÖS) tanıtım toplantısı ve E-Sertifika Dağıtım Töreni Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı`nın katılımıyla Ankara`da gerçekleştirildi. Toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Mehmet Şimşek, sistemin gerek vatandaş nezdinde gerekse de Maliye Bakanlığı açısından çok anlamlı boyutları bulunduğunu ifade etti. Çevreci boyutu sayesinde sistemle yıllık bazda 6 dönüm ormanın kurtulacağını, 8 milyon TL`lik tasarruf edileceğini belirten Bakan Şimşek, vatandaşın da ödemelerini çok hızlı bir şekilde, kolay bir şekilde ve tabii ki doğru bir şekilde alma imkanına sahip olacağını vurguladı. Bunun son derece önemli olduğunu belirten Şimşek, "Özellikle son yıllarda bilgi teknolojileri altyapımızı çok hızlı bir şekilde geliştirdik. Birçok anlamda kamu hizmetlerini, özellikle Maliye Bakanlığı`nın kayıtdışılıkla mücadele ve denetim anlamında olsun birçok fonksiyonunu elektronik ortama taşımaya başladık. Geçen sene hatırlarsanız belki ilk defa elektronik fatura sistemine geçtik. Şimdi bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Muhtemelen PTT ile bir işbirliği söz konusu olacak. Hakikaten o, 6 dönüm değil, 100 binlerce dönüm ormanı korumaya imkan sağlayacak. Ama hakikaten gerek kamuda, gerek özel sektörde, verimliliği ve etkinliği çok ciddi bir şekilde artırmış olacak" diye konuştu.

-"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE MÜKELLEF CARİ HESABINI UYGULAMAYA KOYACAĞIZ"-   Bakan Şimşek, konuşmasında bütün ödemelerin, birçok işlemin elektronik ortama taşınmasının faydalarına da değindi. Elektronik denetim altyapısını oluşturduklarını vurgulayan Bakan Şimşek, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:  "Çok büyük veri depomuz var. Hakikaten biz kamunun ve özel sektörün ürettiği birçok veriyi biz toparlıyoruz. Şimdi o verilerden de yararlanarak, halkımıza daha iyi hizmetler sunuyoruz. En güzel örneği son 1-2 ayda yaptığımız bir uygulamadır. Özellikle verginin tabana yayılması anlamında, biz kira beyannamelerini sigorta şirketlerinden, bankalardan, tapudan birçok yerden topladığımız verileri kullanarak, vatandaşın kira beyannamesini önceden hazırladık. Vatandaşa sunduk. Gerek vatandaşın hayatını kolaylaştırma anlamında, gerekse bizim çok temel bir amacımız olan kayıtdışılıkla mücadele ve verginin tabana yayılması açısından çok kritik bir fonksiyon. Nitekim sırf bu tür bir yaklaşım sonucunda 2011 yılında kira beyannamesi veren mükellef sayısı 340 bin civarında arttı. Çok ciddi bir rakam. Son yıllara baktığımız zaman Maliye Bakanlığı`nın proaktif yaklaşımı sayesinde, mükellef sayısı, özellikle kira beyannamesiyle ilgili olarak söylüyorum, neredeyse ikiye katlandı. 1.2 milyonu aşmış durumda. Biz Maliye Bakanlığı olarak önümüzdeki dönemde mükellef cari hesabını tanıtacağız. Uygulamaya koyacağız. Yani mükellefin hangi vergi dairesiyle olursa olsun, hakikaten bütün bizden alacaklarını, bütün bize borçlarını görebileceğiz. O çerçevede yine vatandaşın hayatını kolaylaştıracağız."  

-"ELEKTRONİK DENETİM ALTYAPISI ÇOK ÖNEMLİ"-   Maliye Bakanlığı olarak işlemlerde etkinliği ve verimliliği yakalayacaklarını söyleyen Bakan Şimşek, elektronik defter uygulamasının altyapısını hazırladıklarını dile getirdi. Elektronik denetim altyapısının çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:  "Önümüzdeki dönemde, hakikaten biz her ne kadar denetim gücümüzü artıracaksak da, denetimlerdeki koordinasyon sorununu ortadan kaldırdıysak da denetim kaynağı sınırlı. Denetlememiz, takip etmemiz gereken birçok da mükellefimiz var. İşte bu sistemlerle, bu sistemlerin yaygınlaşmasıyla birlikte ben inanıyorum ki Maliye Bakanlığı bu fonksiyonlarını çok daha iyi bir şekilde yerine getirecek. Kayıtdışılıkla mücdale bizim için çok önemli bir amaçtır. Her zaman vurguluyorum, kayıtdışılıkla mücadele sadece bir vergi kaybı meselesi değildir. Kayıtdışıyla mücadele esas itibarıyla Türkiye`nin küresel yarışta sürekli olarak aşağı çekilmesi problemidir. Bir yandan tabii ki bir vergi boyutu var ama yandan verimlilik ve inovasyon boyutu da var. Şirketlerimiz kayıtdışı kaldığı müddetçe, verimli çalışamıyor, inovatif olamıyor. O açıdan bizim temel hedefimiz olan kayıtdışılıkla mücadelede, bu türden, hele hele kendi kurumlarımızın bir araya gelerek, "Türk Malı` bir takım inisiyatiflerle, yaklaşımlarla, bu türden çözümlerin üretilmesi bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bu nedenle, Hazine Müsteşarlığı`nı, Merkez Bankası`nı, Maliye Bakanlığı`nı canı gönülden tebrik ediyorum. Bu sistem (KEÖS), bizim şu anda zaten hemen hemen 50 bin kamu idaresi tarafından kullanılan, 150 bin personelin zaten uygulamada kullandığı bir kamu harcama muhasebe sistemimiz üzerine kuruluyor. Altyapısını bu sistem oluşturuyor. Ama bütün kamunun internet bankacılığı, aradan bankaları çıkarıyorsunuz. Hakikaten burada Merkez Bankası`nın büyük bir katkısı var" şeklinde konuştu.  

-"BEN ANLIK OLARAK KAMUNUN HESAPLARINI GÖREBİLİYORUM"-   Politika yapıcıları olarak, ekonomi yönetimi ve hükümetler olarak, alınan kararlarının bir boyutunun doğru verilerle ilişkili olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, "Zamanında doğru veriler gelirse, doğru kararlar alabiliyoruz. Bugün bu sistemler sayesindedir ki, Maliye Bakanı olarak ben anlık olarak kamunun hesaplarını görebiliyorum. Bu sistem daha da gelişecek. Hata payları daha da azalacak. Türkiye`nin hakikaten bu türden, mikro düzeydeki adımlarla verimliliği artırması, kamuda etkinliği ve kamu hizmetlerinden etkinliği aktarması önemlidir. Bunun ufak bir proje olarak görülmemesi lazım. Bunun altyapısını hazırladığı pek çok yer, fonksiyon gündeme gelecek. Önemli olan bizim kurumlar arasında bu işbirliğinin güçlü bir şekilde devam ettirmemiz ve bu çözümleri üretmemiz" diye konuştu.  

 -"BU GEÇİŞ DÖNEMİNDE BU ÇAPRAZ KONTROLLERİ ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE YAPMAMIZ LAZIM"-   Bakan Şimşek, defterdarların bu sistemin taşrada, illerde bu işin uygulanmasında en üst yetkilinin defterdarlar olduğunu vurgulayarak, bu işi önemsemelerini istedi. Bakan Şimşek, "Bu sistemde hata paylarını azaltacak bir sürü unsur var. Bu işi bizim hakikaten önemsememiz lazım. Hele bu geçiş döneminde bu çapraz kontrolleri çok iyi bir şekilde yapmamız lazım. Kamunun bu hizmetinde kaliteyi artırmamız lazım. Vatandaşa da zamanın da parası ödenecek. Doğru şekilde ödenecek" dedi.


Kaynak : http://www.mudender.org/


Bu haber 2146 kez okunmustur.

HABER BASLIKLARI

1-) Yeni sorular eklendi.   04/05/2017 - 16:54 admin
2-) Ceket giymemek, kurstan çıkarılmanın gerekçesi olmaz   21/10/2015 - 23:29 admin
3-) Sitemize yeni sınavlar eklendi   22/10/2015 - 17:08 admin
4-) Maliye Kursu sınav sonuçları açıklandı   30/06/2015 - 09:13 admin
5-) Yeterliliğe tabi gelir uzmanları seslerine kulak verilmesini istiyor   02/04/2015 - 10:12 admin
6-) Muhasebe Müdürlüğü, Malmüdürlüğü Sınav Sonuçları   06/03/2015 - 21:59 admin
7-) Sitemize yeni sorular eklendi..   15/11/2014 - 21:58 admin
8-) Mesaiye Büyük Zam..!   19/10/2014 - 13:20 admin
9-) Personel Müdür-Müdür Yardımcılığı sınav duyurus   17/07/2014 - 17:24 admin
10-) Görevde Yükselme sınav duyurusu (MEMUR)   17/07/2014 - 17:23 admin
11-) Sınav sonuçları açıklandı..   17/07/2014 - 17:20 admin
12-) 2014 MAliye Kursu Sınav Soruları   07/07/2014 - 02:29 admin
13-) Maliye Yöneticileri Derneği Kuruldu   02/06/2014 - 18:09 admin
14-) Maliye Kursu Giriş Sınavı Duyrusu   31/05/2014 - 11:29 admin
15-) Şimşek'ten Memurlara Zam Açıklaması   31/05/2014 - 11:27 admin
16-) 6 yıl erken emeklilik   31/05/2014 - 11:27 admin
17-) GELİR UZMANLARI VE YARDIMCILARI TALEPLERİ İÇİN FACEBOOK SOSYAL PAYLAŞIM SİTESİNDE BAŞBAKANA TWİTTER ETKİNLİĞİ BAŞLATTI   09/12/2013 - 21:25 dolunayy41
18-) Malmüdüründen Vergi Dairesi Müdürüne Ceza..!   29/08/2013 - 14:45 admin
19-) Saymanlık Müdür Yardımcıları Belli Oldu.   29/08/2013 - 00:10 admin
20-) Muhasebat Genel Müdürlüğünden Sınav İlanı   05/08/2013 - 14:39 admin